Richard & Kate Lomas – 1982

Britanicii au făcut o excursie în România, pe care Richard a documentat-o pe blog-ul lui de pasionat de tramvaie. Vă recomandăm să parcurgeți toate postările pentru a vedea toate detaliile pe care le surprinde autorul. Sau crâmpeie de viață precum acesta:

I was fined 40 Benson & Hedges cigarettes for changing lanes without signalling on an empty road.

Arne Lind – 1974

Suedezul Arne Lind a surprins câteva cadre de pe străzile Bucureștiul anului 1974, iar Muzeul de Fotografie a luat legătura cu el și a obținut permisiunea de publicare.

Gjon Milli – 1971

Născut în Imperiul Otoman la început de secol 20 (în ceea ce este astăzi Albania), legendarul Milli a copilărit în România. A absolvit liceul Lazăr din capitală, după care, în 1923, a emigrat în SUA. A realizat mii de fotografii pentru revista LIFE (e faimos pentru cele cu Picasso), printre care și acestea din România anului 1971.

Carl Mydans – 1974

Cunoscut pentru munca sa de documentare a urmărilor crizei economice din anii ’30, dar și pentru fotografii din timpul celui de-al doilea război mondial, Mydans a fotografiat și România anului 1964, tot pentru revista LIFE.

Deutsche Fototek – 1956

Peter Richard et. al

Ți-a plăcut acest articol?